Murat Naci'nin Hikayesi

3 Ağustos 1974’te İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğan Murat Naci Çoklu çocukluk yıllarını Küçükçekmece Kanarya’da geçirdi. 1980 yılında Kanarya İlkokulunda eğitim hayatına başladı fakat ailesinin yaşadığı parasal sıkıntılar yüzünden 1986 yılında, ortaokul 1. sınıfta okulu birakti. Ailesi bu kararına karşı çıksa da o yine de kendi kararından vazgeçmedi. Böylece Murat Naci Çoklu, “hayat okuluna” genç yaşta atılmış oldu.

Artık kendi yolunu çizip, hayatına yön vermenin zamanı gelmişti. İlk işi Cağaloğlu’ndaki Balkan İş Hanı’nda çaycı çıraklığı idi. Simitçilik, ayakkabı boyacılığı ve komilik derken, Yeşildirek’te 7 yıl süren tezgahtarlık deneyimi ve sonra İstanbul trafiğinde taksi şoförlüğü işleri ile uğraşan Murat Naci, hayatın ona yüklediği sorumlulukları bir bir yerine getirmeye başladı. 1992 yılında Kanarya semtinde arkadaşları ile gittiği Centilmen Bilardo Spor Salonu’nda bilardo ile tanıştı. 1995 yılında vatani görevi için askerliğe başlayan Murat Naci Çoklu, acemi birliğini Erzincan’da, usta birliğini de Lüleburgazda yaptı.

Vatani görevini tamamladıktan sonra İstanbul’a döndü ve Topkapı-Avcılar minibüs hattında 2 yıl süreyle minibüs şoförlüğü yaparak geçimini sağladı. İlk kez katıldığı resmi turnuva olan 1998 yılında Trabzon’daki Türkiye Şampiyonası’nda, daha ilk grupta Semih Saygıner ile karşılaştı ve 2-0 yenildi. 1999 yılında Eskişehir’de Türkiye Bilardo Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda Süha Erdinç ile final oynayıp 3-1 galip gelerek ilk resmi kupasını elde etti. İstanbul’da yapılan bir çok özel organizasyonlarda birincilikler kazanmaya başlayan Murat Naci Çoklu, aynı zamanda Türkiye Şampiyonaları’nda da başarılar elde etmeye başladı.

Murat Naci ÇOKLU

2004 yılında Fethiye Ölüdeniz’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda tüm rakipleri eleyerek Avrupa Şampiyonluğu ünvanına sahip olmayı başardı. Kazandığı bu ünvan ile profesyonel bilardo sporculuğuna adım atmaya karar verdi. 2015 yılında İstanbul’da ve 2016 yılında La Baule’de düzenlenen Dünya Kupası etaplarını kazandı.